بخورید و لاغر شوید : مواد غذایی چربی سوز

با مصرف غذاها و نوشيدني هاي رژيمي، متابوليسمتان را بـالا بـرده و کالري بسوزانيد. پس دفعه ي بعد که براي خريد مواد غـذايي بيرون مي رويد، يادتان نرود که اين مواد را هم جزء ليست خريد خود قرار دهيد.

يادتان بـاشد: ميزان کالري مواد غذايي اهميت زيادي دارد، و هيچ چـيز را نمي توانيد جايگزين يک رژيم غذايي متعادل و برنامه ورزشي منظم کنيد.

اين ۱۰ ماده ي غذايي عبارتند از:

۱٫ آب: تحقيقات جديد اشاره بر اين دارند که نوشيدن آب، کاهش وزن را تسريع ميبخشد. محققان در کشور آلمان دريافته اند که متابوليسم افراد مورد تحقيق، با نوشيدن حداقل ۱۷ اونس آب، تا ۳۰ درصد افزايش يافته است. اين نوشيدني طبيعي همچنين اشتها را نيز کاهش مي دهد و با کمک به دفع سديم و سموم بدن، نفخ و باد شکم را نيز از بين مي برد. نوشيدن ميان کافي آب در روز باعث مي شود ديگر تشنگي را با گرسنگي اشتباه نگيريد!

۲٫ چاي سبز: تحقيقات نشان مي دهد که عصاره ي چاي سبز، متابوليسم بدن را افزايش داده و به کاهش وزن کمک مي کند. اين چاي که در روحيه نيز تاثير مثبت دارد، خواص ضد سرطاني نيز در خود دارد که از بروز بيماري هاي قلبي نيز جلوگيري مي کند.

۳٫ سوپ: با خوردن يک کاسه سوپ به عنوان پيش غذا، هم کمتر غذا خواهيد خورد و هم سريعتر چربي مي سوزانيد. بر اساس تحقيقات انجام گرفته، سوپ در کاهش اشتها تاثير بسيار شگرفي دارد، به اين دليل که از مايعاتي تشکيل شده که گرسنگي را برطرف مي کند. در اين تحقيق، زنان مي بايست از بين سه پيش غذاي ۲۷۰ کالري يکي را انتخاب مي کردند. زناني که سوپ مرغ و برنج را انتخاب کردند، ۱۰۰ کالري کمتر از سايرين مصرف کردند.

۴٫ گريپ فروت: رژيم گريپ فروت افسانه نيست! محققان دريافته اند که شرکت کنندگاني که با هر وعده ي غذايي يک نصفه گريچ فروت مصرف مي نمودند، به طور متوسط ۳٫۶ پوند وزن کم کردند. اين تحقيق اشاره بر اين دارد که ويژگي هاي خاص غذايي موجود در اين ميوه سرشار از ويتامين C، باعث پايين آوردن سطح انسولين خون مي شود که به کاهش وزن مي انجامد. نکته: اگر از داروهاي خاصي استفاده ميکنيد، حتماً از پزشک خود سوال کنيد که احياناً گريپ فروت اثر منفي روي آنها نداشته باشد.

۵٫ سيب و گلابي: براساس تحقيقات انجام گرفته، زنان چاقي که به رژيم غذايي خود سه عدد سيب يا گلابي کوچک افزودند، نسبت به زناني که ميوه را در رژيم خود وارد نکردند، بيشتر وزن کم کردند. افراد ميوه خوار ميزان کالري کمتري در روز مصرف ميکنند. مصرف اين ميوه هاي سرشار از فيبر و کم کالري، باعث مي شود که احساس گرسنگي شما برطرف شده و کمتر غذا بخوريد.

۶٫ کلم بروکلي: تحقيقات بسيار زيادي رابطه ي بين کلسيم و کاهش وزن را به اثبات رسنده اند. کلم بروکلي نه تنها سرشار از کلسيم است، بلکه سرشار از ويتامين C است که جذب کلسيم را نيز بالا مي برد. اين ماده ي غذايي همچنين سرشار از ويتامين A و فيبر است. اين کلم که هر فنجان آن فقط ۲۰ کالري در خود دارد، نه تنها با چربي ها مقابله مي کند، بلکه حاوي مواد گياشيمي است که سيستم ايمني بدن را تقويت کرده و از شما در مقابل بيماري ها محافظت مي کند.

۷٫ ماست کم چرب: طبق تحقيقات انجام گرفته، محصولات لبني به کاهش وزن کمک فراواني مي کنند. افرادي که تحت رژيم هاي کم کالري هستند، و سه تا چهار وعده مواد لبني را جزء برنامه ي غذايي خود درآورده اند، نسبت به کساني که با همان ميزان کالري، مواد لبني کمتري در رژيم غذايي خود داشتند، بسيار بيشتر وزن کم کردند. ماست کم چرب، منبع بسيار غني از کلسيم است که توصيه مي شود ۴۵۰ ميلي گرم از آن را روزانه مصرف کنيد.

۸٫ گوشت بوقلمون بدون چربي: اين ماده ي غذايي که جزء غذاهاي محبوب بدنسازان است، چربي سوزي مي کند. تحقيقات بسياري ثابت کرده اند که پروتئين هم مي تواند باعث بالا رفتن متابوليسم بدن شود، چربي بسوزاند و بافت هاي ماهيچه اي جديد در بدن بسازد تا شما کالري بيشتري بسوزانيد. مصرف ۳ اونس در يک وعده از سينه بوقلمون بدون چربي و بدون استخوان و پوست حدوداً ۱۲۰ کالري در خود دارد که حاوي ۲۶ گرم از پروتئن کاهنده ي اشتها، يک گرم چربي و فاقد هرگونه چربي اشباع است.

۹٫ آرد جو دوسر: اين ماده ي غذايي که براي سلامت قلب بسيار مفيد است، جزء بهترين انواع کربوهيدرات به شمار مي رود چون منبع بسيار عالي از فيبر است که حلال چربي و مقابله کننده با کلسترول مي باشد (۷ گرم در هر ¾ فنجان). اين ماده ي غذايي معده ي شما را به خوبي پر نگاه مي دارد و انرژي لازم براي انجام فعاليت هايتان را به شما مي دهد. از خوردن انواع اماده ي اين ماده ي غذايي خودداري کنيد چون نوع تازه ي ان است که مي تواند ويتامين ها، مواد معدني و فيبر لازم براي بدنتان را تامين کند.

۱۰٫ فلفل تند: محققان دريافته اند که خوردن فلفل تند متابوليسم بدن شما را بالا برده و اشتهايتان را تقليل مي دهد. علت آن اين است که کپساي سين (ماده ي موجود در فلفل) موقتاً بدن را براي ترشح بيشتر هورمون هاي استرس زا تحريک ميکند، که اين عمل متابوليسم را بالا برده و باعث مي شود که کالري بيشتري بسوزانيد.

اين ۱۰ ماده ي غذايي مفيد به طريق زير به کاهش وزن کمک مي کنند:

هريک از اين مواد غذايي مفيد براي کاهش وزن، معده تان را خوب پر مي کند و با ميزان کالري کمتر، گرسنگي شمار ا کاملاً برطرف مي کند.

ميوه هاي تازه و آبدار، سبزيجات، و سوپ، کالري هاي موجود در مواد غذايي را کاهش داده و باعث مي شود بدون تجاوز از حد تعادل کالري ها، بيشتر بخوريد. ميوه هاي پر فيبر، سبزيجات و حبوبات دستگاه گوارش شما را سلامت و سطح انسولين خونتان را در حد تعادل نگاه مي دارد، که باعث مي شود چربي کمتر در بدن ذخيره شود. گوشت لخت و بدون چربي متابوليسم را بالا برده و کالري مي سوزاند، زيرا براي هضم نسبت به موادغذايي ديگر به انرژي بيشتري نياز دارد.

 


مدفایلز : بانک فایل های پزشکی


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *