تاثير مواد مخدر و مشروبات الکلي در سلامت و روابط جنسي (۱)

مواد مخدرو مشروبات الکلي از سه جنبه عمده مي توانند در زندگي جنسي افراد تاثير بگذارند.يکي از ديد رواني، ديگري از نظر جسماني، و در نهايت از ديد رفتاري و ارتباطي. در اين برنامه در مورد اثرات مصرف اين مواد بر روي روان صحبت مي کنيم.

تاثير کوتاه و دراز مدتي که مصرف الکل و مواد مخدر بر روي عملکرد جنسي زن و مرد دارد به چه صورت است؟ مصرف الکل و مواد مخدراز نظر رواني ميتواند در کوتاه مدت به علت برداشتن مهارهاي فکري و روحي به فرد احساس اعتماد به نفس بدهد و در نتيجه فرد دچار اين تصور کاذب بشود که بر اثر مصرف اين مواد ميل جنسي اش افزايش پيدا کرده. در صورتي که در دراز مدت در واقع نه تنها باعث کم شدن ميل جنسي مي شود بلکه ممکن است به آن مشروب الکلي و يا ماده مخدر هم وابسته شود و مشکلات مضاعف ببار بيايد.

انواع مشروبات الکلي و چگونگي اندازه گيري آن: بطور کلي هر چقدر درصد مقدار الکل يا اتانول در يک مشروب بيشتر باشد يعني آن مشروب قوي تر است. در کشورهايي که مشروبات الکلي بطور استاندارد توليد مي شود اين درصد بر روي بسته يا شيشه آن مشروب الکلي نوشته مي شود و فرد مي داند چه مقدار الکل دارد وارد بدنش مي کند. خطر خوردن مشروب هايي که بطور قاچاق وارد مي شوند و يا خانگي هستند و نمي شود هيچ کنترلي رويشان داشت ممکن است بيشتر باشد.

بطور استاندارد مشروبات الکلي را با واحد و يا يونيت اندازه گيري مي کنند مثلا در انگلستان هر ۱۰ ميلي ليتر و يا ۸ گرم الکل خالص يک واحد و يا يونيت حساب مي شود. يک ليوان آبجوخوري حاوي آبجوي ۵ درصد نزديک ۴ چهار واحد الکل دارد و يا يک گيلاس بزرگ شراب حاوي دو تا سه واحد الکل مي باشد. ۲۵ سي سي ويسکي يا مشروباتي که ۴۰% الکل دارند معادل يک واحد مي باشد (۲۵ سي سي حدود يک دهم ليوان) است.

ودکا و عرق، غلظت الکل بسيار بالاتري دارند و مقادير خيلي کمي از آن مي تواند بعضي افراد را مست کند. . بطور کلي در جوامع غربي، اگر خانمي در يک نشست بيش از ۴ تا ۶ واحد و آقايي بيش از ۶ تا ۸ واحد الکل بخورد يعني زياده روي کرده و اگر اين مساله ادامه پيدا بکند سوء مصرف الکل تلقي مي شود.

مقدار الکلي که بدن فرد مي تواند تحمل کند تا پيش از اينکه به اصطلاح عملکردش مختل بشود و يا به اصطلاح مست بشود از هر فردي به فرد ديگر تفاوت مي کند و بستگي به شدت و ضعف مشروب الکلي دارد که خورد است و همينطور قدرت بدنش در تجزيه ماده الکلي. به همين نسبت مصرف مشروبات الکلي مي تواند از نظر جنسي بر روي افراد مختلف تاثيرات متفاوتي بگذارد .

چه مقدار الکل مفيد و چه مقدار آن مضر است، شنيده ام مقدار کمي از آن براي ارتقا عملکرد جنسي مفيد است؟ مقدار معيني در علم روانپزشکي براي اين منظور در نظر گرفته نشده و اين مقدار در افراد مختلف متفاوت است. زماني که استفاده از مواد مخدر و يا مشروبات الکلي حالت سوء مصرف پيدا ميکنند ميتوانند بر روي عملکرد جنسي و ميل جنسي افراد اثرات بسيار مخربي بر جاي بگذارند.

جهت ارتقا ميل جنسي و توانايي جنسي روش هاي سالم تري وجود دارد که خطرات مصرف اين مواد را هم ندارند و هر فرد با توجه به شرايط خودش ميتواند از آنها بهره بگيرد.

 

پاسخ به سوال هاي زير مي تواند کمک کند که بدانيد در کجاي طيف قرار داريد:

– هيچ وقتي بوده که فکر کنيد من ديگر بايد خوردن مشروبم را کم کنم يا کنترل کنم؟

– کسي از اطرافيانتان تا بحال نوشيدن مشروب شما را زير سئوال برده؟

– هيچ وقت از نوشيدنتان احساس گناه کرده ايد؟

– هيچ وقت صبح مشروب خورده ايد که روزتان را بهتر شروع کنيد و يا سردرد ديشبتان را برطرف کنيد؟

 

اگر حتي به دو سئوال از سئوالهاي بالا پاسخ مثبت داديد يعني بايد يک فکر جدي براي مصرف الکلتان بکنيد. مدتي است که براي طولاني تر شدن رابطه جنسي ام از قرصهاي ترامادول و مشابه آن استفاده مي کنم آيا اينها ضرري ايجاد مي کنند؟

لطفا مرا راهنمايي کنيد. ترامادول ابتدا به عنوان يک مسکن به بازار آمد اما متاسفانه توسط افراد براي مقاصد ديگري استفاده شد مثلا در زماني که افراد احساس کمبود اعتماد به نفس در برقراري ارتباط جنسي مي کردند. به مرور اگر فرد به اين دارو عادت کند بخصوص فرم تزريقي آن بشدت به آن وابسته مي شود و ديگر بدون مصرف اين دارو عملکرد روزمره هم نميتواند داشته باشد. بنابراين افراد بايد مراقب اينگونه به ظاهر درمانهاي سريع باشند. در کوتاه مدت قرص هايي که ماده مخدر دارند ممکن است در کوتاه مدت باعث طولاني تر شدن زمان انزال بشوند (يعني براي چند بار) بدليل اينکه واکنش بدن را به طور کلي کند مي کنند و حس لامسه را تضعيف مي کنند بنابراين تحريک کمتري دريافت مي کنيد و ديرتر به انزال مي رسيد اما من تضمين مي کنم که بعد از يک مدت خيلي کوتاه نه تنها انزال زودرس شما مداوا نمي شود بلکه به احتمال قوي مشکل نعوظ هم پيدا خواهيد کرد.

۲۲ سال است که ترياک و وافور ميکشم و ميل جنسي ام را از دست داده ام. توانايي جنسي دارم اما ميل شروع رابطه جنسي را ندارم. آيا راهي براي درمان اين مسئله بجز ترک کردن هست؟

يک دليل مشکلي که شما داريد اين است که مصرف ترياک بدليل اينکه خاصيت مهارکنندگي بر روي مغز دارد در نهايت باعث کاهش ميل جنسي هم مي شود و در حالي که به کشيدن ترياک ادامه مي دهيد بسيار دشوار است که ميل جنسي تان را بدست بياوريد. از جنبه ديگر، اشخاصي که ترياک مصرف مي کنند معمولا سطح انرژي بدنشان کم تر است که اين مي تواند باعث احساس رخوت در شما بشود و اينکه تمايلي براي برقراري رابطه جنسي نداشته باشيد چون به هرحال رابطه جنسي رابطه جسمي است و نياز به انرژي دارد. اگر نمي خواهيد مصرف مواد مخدر را ترک کنيد مي توانيد از مواد نگهدارنده که مخدرهايي هستند با عارضه جانبي کمتر مانند متادون وبوپرنورفين (در داخل ايران) استفاده کنيد. بخصوص بوپرنورفين که اثر مهارکنندگي کمتري بر روي مغز دارد ميتواند در مواردي اينچنين مفيد تر باشد.

اين مواد را مي توانيد در ايران از کلينيک هايي به نام کلينيک درمان نگهدارنده دريافت کنيد که داراي مجوز از وزارت بهداشت هستند و بصورت دولتي و خصوصي وجود دارند. در چند ماهه اخير حتي اين داروها در داخل ايران توليد مي شود و در سراسر کشور قريب به ۴۰۰ کلينيک مشغول به کار هستند. در خارج از کشور مي توانيد به پزشک عمومي مراجعه کنيد تا شما را راهنمايي کنند.

در ضمن مصرف مواد تحريک کننده از جمله شيشه، کوکائين، آمفتامين، ريتالين و قرص هاي اکس هم اثر مثبت پايايي ندارند و در مجموع تمامي اين مواد با توانايي جنسي و در دراز مدت با ميل جنسي در تضاد هستند.

 

سارا ناصر زاده
پژوهشگر ، روان درمانگر جنسي و مشاور زوجها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *