قطره خوراکي گل سرخ Rose Oral Drop

افشره گل سرخ دارای اثرات تسکینی، پیش بیهوشی و ضد اضطرابی است، همچنین از افشره گل سرخ برای رفع سرد مزاجی جنسی زنان و مردان استفاده میشود.

جهت استفاده از گیاهان دارویی و بهر‌ه‌گیری هرچه بیشتر ازخواص آنها، شیوه‌های متعددی وجود دارد، در گذشته برای تهیه داروهای گیاهی، عموما از دم کرده، جوشانده، تنتور، شربت، ضماد و عرق آن گیاه که به روش تقطیر تهیه میشد، استفاده می‌‌شده است، اما امروزه با پیشرفت صنعت داروسازی، افزایش تقاضا و رویکرد جدید پزشکان و داروسازان برای تهیه انواع داروها و محصولات بهداشتی بر پایه محصولات طبیعی و گیاهی، انواع دیگری از اشکال عرضه گیاهان دارویی ایجاد شده است. یکی از گیاهان دارویی مطرح که فراورده‌های بسیاری از آن تهیه شده، گیاه گل سرخ است. جهت استفاده از خواص گل سرخعلاوه بر کاربرد مستقیم آن برای تهیه شربت، مربا، ادویه و گلاب، محصولات جانبی مفید دیگری نظیر روغن گل سرخ، قطره گل سرخ و افشره گل سرخ نیز در بازار وجود دارد.

طرز تهیه افشره گل سرخ

به طور کلی برای تهیه افشره‌های گیاهی از آب تازه گیاهان استفاده میشود، برای تهیه افشره گیاه گل سرخ، با دستگاه آبمیوه گیری صنعتی کاسبرگ و گلبرگهای تازه گیاه فشرده و عصاره آن استخراج میگردد. عصاره مورد نظر صاف شده و به صورت خوراکی یا موضعی به کار برده میشود. عصاره استخراج شده حاوی ۳۰۰ نوع ترکیب شیمیایی متفاوت بوده که تاکنون تاثیرات دارویی ۵۰ ترکیب آن شناخته شده است.

خواص افشره گل سرخ

عصاره استخراج شده از گیاه دارویی گل سرخ که به آن افشره گل سرخ نیز گفته میشود، به رنگ زرد روشن با طعم كمي شيرين و عطر نافذ ميباشد كه به نام of Otto Rose شهرت دارد. اين عصاره از پوست و مخاط بدن قابل جذب بوده و تقريباً به طور كامل از طریق دستگاه گوارش جذب شده و مقداری از آن نيز تجزيه شده و در كبد متابوليزه ميشود و بخشی از آن نیز طريق ادرار دفع ميشود.

عصاره یا افشره گل سرخ، کاهنده فعالیت سمپاتيك و تقويت كننده سيستم پاراسمپاتيك ميباشد. به طور کلی فعالیتهاى سیستم عصبى سمپاتیک را مى‏توان به مجموعه فعالیتهایى اطلاق کرد که موجود زنده را آماده واکنش مى‏نماید مانند بالا رفتن ضربان قلب، افزایش ناگهانی فشار خون و … و سیستم عصبى پاراسمپاتیک یک سیستم اختصاصى با واکنش کند است، که بیشتر تمایل به ذخیره انرژى دارد و باعث نگه داشتن موجود زنده در یک وضعیت آرام و بدون تنش مى‏شود مانند کاهش میزان ضربان قلب، کاهش فشار خون و به همراه آن افزایش فعالیت گوارشى، و انقباض مردمکها، بنابراین از مهمترین خواص این افشره کمک به تقویت سیستم اعصاب بدن بوده، در کنترل اعصاب در شرایط اضطراب، افسردگی و مواجه با شرایط نامساعد روحی موثر است. مطالعات جدید محققان نشان داده، افشره گیاه گل سرخ دارای اثرات تسکینی، پیش بیهوشی و ضد اضطرابی است و از همین رو پایه تحقیقات جدید برای درمان بیماری آلزایمر قرار گرفته است.

از خواص ديگري كه براي آن ذكر گرديده است اثر ضد افسردگی، تنظيم كننده اشتها، آرامبخش، ترميم كننده پوست، ضد خشكی و خارش پوست، ضد استفراغ، درمان كننده سنگ صفرا، التهاب كبد، آسم، سرفه، ناتوانی جنسي و سرد مزاجی زنان و مردان، رفع سردرد و بيخوابي ميباشد.

طریقه مصرف افشره گل سرخ

از این افشره به روش خوراكی و استنشاقی میتوان استفاده نمود، همچنین این افشره قابلیت ورود از راه پوست به بدن را داشته و استفاده آن به صورت موضعی نیز وجود دارد، چنانچه به جای افشره، از قطره گل سرخ استفاده شود، بایستی دو مرتبه در شبانه روز هر بار ۱۲ تا ۱۵ قطره مصرف شده و به همراه آن مایعات نیز استفاده شود.

مضرات و موارد احتیاطی افشره گل سرخ

به طور کلی تاکنون عوارض جانبی خاصی برای این افشره گزارش نشده است، لیکن لازم است از دسترس اطفال دور نگه داشته شود، مصرف آن برای کودکان و زنان باردار ممنوع بوده، افرادی که از داروهای افسردگی و خواب آور استفاده میکنند، بایستی از مصرف گیاه گل سرخ و فرواده‌های جانبی آن خودداری کنند. لازم به ذکر است استفاده از قطره، روغن و افشره این گیاه بایستی زیر نظر پزشک و یا متخصص گیاهان دارویی باشد.


 

شکل دارويي:

قطره ۱۸ ميلي ليتري دارای قطره چکان در جعبه مقوايي با بروشور

موارد مصرف:

– افسردگي
– افزايش ميل جنسي

اجزاء فراورده:

اسانس گل محمدي(Rosa damascena)

استاندارد شده:

بر اساس حداقل ۸/۵ ميلي گرم سيترونلول در هر ميلي ليتر

مواد موثره:

سيترونلول، ژرانيول، نرول، لينالول، فنيل اتيل الکل

آثار فارماکولوژيک و مکانيسم اثر:

افسردگي از شايعترين اختلالات روانپزشکي با شيوع ۲۰-۱۵ درصد ميباشد که ميتواند موجب افت عملکرد فرد در زمينه هاي مختلف شخصي و اجتماعي و عدم احساس لذت و ايجاد فشار عاطفي گردد.(۱و۲)
گل سرخ احتمالاً اولين گلي است که در ايران در قرن دهم ميلادي از آن اسانس با روش تقطير بدست آمد.(۳)
گل سرخ از ديرباز در متون طب ايراني به عنوان نشاط افزا، ضدافسردگي و ضداضطراب(۴و۵و۶) و درآروماتراپی به عنوان يک ضدافسردگي ملايم اما قدرتمند، افزاينده ميل جنسي در زنان و مردان و يک اسانس عالي در مراقبت از پوست مطرح بوده است.(۳و۷)
اسانس گل سرخ به علت دارابودن ويژگيهاي بسيار مطلوب؛ موجب ايجاد آرامش دلخواهي ميشود. همچنين مشخص شده که اسانس گل سرخ داراي اثر محرک روي مغز انسان ميباشد.(۷)
در يک مطالعه تجربي بيخبر با گروه شاهد براي بررسي اثر ضدافسردگي قطره گل سرخ باريج اسانس در موش هاي آزمايشگاهي؛ مشخص گرديدکه در مقايسه با دارونما، قطره گل سرخ با غلظت هاي ۱۰،۲۰ و ۴۰% به طور معني داري افسردگي را کاهش داد که مشابه تاثير آمفتامين بود. محققين نتيجه گرفتند از آنجا که اثر ضدافسردگي قطره گل سرخ همانند آمفتامين به صورت حاد و با فاصله کم ظاهر شد؛ احتمالاً اين تاثير ناشي از تغيير آزادسازي نورآمين هاي پيش سيناپسي(presynaptic) ميباشد. البته بايد در نظر داشت که سازوکار احتمالي تاثير دارو در حيوانات ضرورتاً هماني نيست که در مورد افسردگي انسان وجود دارد.(۸)

دستور مصرف:

۲ بار در روز، هر بار ۱۵ قطره همراه با مقداري مايعات

موارد منع مصرف:

دوران بارداري، کودکان

عوارض جانبي:

با مصرف مناسب مقادير توصيه شده درماني هيچگونه عارضه اي مشاهده نشده است.

تداخلات دارويي:

ممکن است مصرف همزمان قطره گل سرخ با داروهاي آرامبخش و ضدافسردگي موجب تشديد اثرات آنها گردد.

نکات قابل توصيه:

۱- همانند ساير داروها ، قطره گل سرخ را از دسترس اطفال دور نگهداريد.
۲- افسردگي را با تشخيص پزشک درمان نماييد.
۳- بلافاصله پس از مصرف قطره گل سرخ، درب آنرا محکم ببنديد و دور از نور، در دماي۳۰-۱۵ درجه سانتيگراد نگهداري نماييد.

 

References:

۱٫Blazer D.G. Mood disorders. In: Sadock B.J, Sadock V.A (eds). Kaplan & Sadock Comprehensive Textbook of Psychiatry. 7th ed. Lippincott Williams & Wilkins, 2000:1298-1308.

۲٫Kaplan & Sadock. Synopsis of psychiatry. 7th ed. Lippincott Williams & Wilkins, 1988: 524-573.

۳٫ بخردي رضا، خياط کاشاني مريم.کاربردهاي درماني اسانس هاي گياهي. کاشان. انتشارات مرسل. ۱۳۸۵: ۱۲۱

۴٫ امين غلامرضا. گياهان دارويي و سنتي ايران. جلد اول. تهران. موسسه پژوهش هاي گياهي ايران، ۱۳۷۰: ۷۹

۵٫ هروي ابومنصور موفق بن علي. الابنيه عن حقايق الادويه. تهران . موسسه انتشارات و چاپ دانشگاه تهران. ۱۳۷۱: ۱۴۴و۲۳۰-۲۱۷

۶٫ افشار سيستاني ايرج. پزشکي سنتي مردم ايران. تهران. انتشارات روزنه ۱۳۷۰: ۳۰۲

۷٫Lis-Balchin Maria. Aromatherapy science: A guide for  healthcare professionals. Pharmaceutical press. 2006:293

۸٫ ضرغامي مهران، فرزين داوود، باقري کيوان. بررسي اثر ضدافسردگي قطره گل سرخ (Rosa damascena) در موش هاي آزمايشگاهي: مطالعه تجربي بيخبر با گروه شاهد. مجله علمي پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي مازندران. شماره ۳۳، ۱۳۸۰: ۳۳-۲۷

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *