۷ اشتباه رایج در مورد بهداشت مو

fu7l_f2016a4b0c52e3022bc4d8a0eb6e5aa4.jpg


اين مطلب به شما مي‌گويد که پشت آن موهاي بلند، چه واقعيت‌هاي ساده‌اي پنهان شد‌ه‌اند «‌اون موي سفيد را نکن، بيشتر مي‌شه… موهات را کوتاه‌کن تا پرپشت بشه… برس‌کشيدن موها را تقويت مي‌کنه.» همه ما از اين مدل توصيه‌ها در زندگي روزمره زياد شنيده‌ايم. حتي خيلي وقت‌ها خودمان هم همين‌ها را به بقيه توصيه مي‌کنيم. در حالي که اغلب نمي‌دانيم که آيا اين حرف‌ها واقعيت هم دارند و يا افسانه‌هايي هستند که مثل بقيه افسانه‌ها، دهان به دهان از مادربزرگ‌هايمان به ما رسيده‌اند. اين مطلب به شما مي‌گويد که پشت آن موهاي بلند، چه واقعيت‌هاي ساده‌اي پنهان شد‌ه‌اند.


 

 

۷ افــــسانه معـروف در‌‌مورد‌‌‌‌‌ مو

افسانه اول: کوتاه‌کردن زود به زود موها باعث مي‌شود موها سريع‌تر رشد کنند.

واقعيت: موهاي شما در هر ماه، ۱ تا ۵/۱ سانتي‌متر رشد مي‌کند، چه آنها را قيچي کنيد و چه به حال خود رهايشان کنيد. البته ممکن است در تابستان موها اندکي سريع‌تر رشد کنند ولي شما نمي‌توانيد با کمک قيچي آرايشگري کاري بکنيد که سرعت رشد موهايتان افزايش يابد. در واقع، کوتاه‌کردن موها يک کار انجام مي‌دهد: انتهاي خراب و دو شاخه موهايتان را حذف مي‌کند و باعث مي‌شود موهايتان ظاهر بهتري پيدا کنند.

 

افسانه دوم: اگر يک موي سفيد را بکنيد، به جاي آن دو سه تار موي سفيد جديد درمي‌آيد.

واقعيت: اگرچه اين مطلب يک افسانه است و حقيقت ندارد ولي کندن موها عادت بدي است. کندن موها به ريشه آنها آسيب مي‌زند و باعث ايجاد عفونت يا اسکار (جوشگاه) مي‌شود، يعني جاي آن باقي مانده و مويي در آنجا رشد نمي‌کند.

 

افسانه سوم: شستشوي موها با آب سرد پس از شامپو زدن، باعث درخشندگي موها مي‌شود.

واقعيت: اين کار ممکن است خواب را از سر شما بپراند ولي تاثيري در درخشندگي موهاي شما ندارد. افسانه چهارم: براي اينکه موهايتان واقعا تميز شود، بايد چند بار آنها را شامپو بزنيد و بشوييد. واقعيت: يک بار شامپوزدن و شستشوي درست هم همين کار را مي‌کند.

افسانه پنجم: اگر در روز ۱۰۰ بار موهايتان را برس بزنيد، براي موها خيلي مفيد است.

واقعيت: برس زدن فقط براي اين است که به موها حالت بدهيد. برس‌زدن زيادي، موها را از فوليکو‌ل‌هاي‌شان بيرون مي‌کشد و تارهاي مو را ضعيف مي‌کند. همچنين براي موهاي چرب، مناسب نيست چون موجب چرب شدن بيشتر مو مي‌شود.

 

افسانه ششم: با کمک برخي محصولات آرايشي، مي‌توان انتهاي دو شاخه موها را ترميم کرد.

واقعيت: وقتي موها دو شاخه مي‌شوند، ديگر اين اتفاق افتاده و تنها کاري که شما مي‌توانيد انجام دهيد، اين است که قيچي را برداريد و آنها را ببريد. البته برخي آرايشگران با کمک مواد آرايشي خاصي که حاوي موم هستند، کاري مي‌کنند که انتهاي دوشاخه موها به هم چسبيده و کمتر جلب توجه کند. اما عقل مي‌گويد که همان قيچي‌کردن، کار راحت‌تري است.

 

افسانه هفتم: استرس باعث ريزش موها مي‌شود.

واقعيت: موهاي شما هميشه در حال ريزش هستند و به‌طور طبيعي روزانه ۵۰ تا ۱۲۰ تار موي شما مي‌ريزند ولي اين امکان وجود دارد که وقتي شما به طرز وحشتناکي دچار استرس هستيد (يعني يک چيزي در حد طلاق گرفتن يا از دست دادن شغل) چند تار مو بيشتر بريزد. البته بارداري و مصرف برخي آنتي‌بيوتيک‌ها هم همين اثر را دارند ولي مهم اين است که بعد از گذشت چند هفته، وقتي اوضاع رو به راه شد، اين موها دوباره رشد مي‌کنند.

 


مواردي که ذکر شدند، همگي افسانه بودند ولي در عالم واقعيت خيلي‌وقت‌ها، شما با دست خودتان بلاهايي بر سر موهايتان مي‌آوريد که ديگر نمي‌توانند کمر راست کنند!


چطور است با اين بلاها هم آشنا شويم؟

هفت بلايي که با دست خودتان سر موهايتان مي‌آوريد

 

سشوارکشيدن به موهايي که هنوز از آنها آب مي‌چکد: با اين کار، نه تنها حالت دادن به موها دشوار مي‌شود بلکه آسيب حرارتي زيادي به موهايتان وارد مي‌کنيد، زيرا موهاي شما بايد مدت زيادي زير سشوار بمانند تا خشک شوند. روش درست اين است که سشوار را روي موهاي مرطوب، نه موهاي خيس، استفاده کنيد. بنابراين توصيه مي‌شود وقتي از حمام خارج شديد، موهايتان را به مدت پنج دقيقه در حوله بپيچيد و بعد از آن پنج دقيقه ديگر هم اجازه دهيد تا در هواي آزاد خشک شود. پس از آن مي‌توانيد از سشوار استفاده کنيد.

شانه کشيدن موهاي خيس، از فرق سر تا نوک مو: درست است که براي موهاي خيس، استفاده از شانه راحت‌تر از برس است و خيلي از خانم‌ها در حين استحمام يا پس از آن از شانه‌هاي دانه درشت استفاده مي‌کنند اما اگر شانه را از پوست سر تا نوک مو با فشار بکشيد، موهايتان دچار شکستگي مي‌شود. بنابراين ابتدا گره‌هاي مو را تا حد امکان باز کنيد و سپس از قسمت‌هاي انتهايي موها شروع به شانه کشيدن کنيد و کم‌کم به قسمت‌هاي بالاتر (نزديک به پوست سر) برويد.

استفاده از برس نامناسب: استفاده از برس نامناسب، نه تنها باعث مي‌شود که نتوانيد مدل موي مطلوبتان را درست کنيد بلکه ممکن است مدام در موهاي شما گير بيفتد و آزارتان دهد. به‌طور کلي توصيه مي‌شود هرچه موهاي شما بلندتر است، از برس‌هايي استفاده کنيد که قطر بيشتري دارند. همچنين براي حجم دادن به موهايتان‌، از برس گرد کمک بگيريد و براي صاف کردن موها از برس پارويي شکل استفاده کنيد.

برس کشيدن مداوم براي درخشش بيشتر مو: دکتر آمي مک مايکل، استاديار بيماري‌هاي پوست و مو در دانشگاه ويک فارست آمريکا مي‌گويد: «تنها چيزي که شما براي درخشان‌تر شدن موهايتان نياز داريد، چند بار برس‌کشيدن براي حالت دادن به مو و سپس استفاده از روغن‌هاي طبيعي است. هر چيزي بيشتر از اين غير ضروري است و مي‌‌تواند به شکنندگي موها منجر شود.»

بستن نادرست موها: به طور معمول خانم‌ها عادت دارند موهاي‌شان را از يک نقطه جمع کنند و ببندند و همين مساله، خطر آسيب ‌موها و شکنندگي آنها را در اين ناحيه افزايش مي‌دهد. بهتر است محل بستن موهايتان را هر روز تغيير دهيد و يا يک سانتي‌متر بالا و پايين کنيد. در ضمن استفاده از کش سر‌هاي يک‌پارچه (بدون درز) آسيب کمتري به موهايتان وارد مي‌کند.

فراموش کردن پوست سر: براي رشد موهاي سالم، پوست سر شما نياز به تغذيه مناسب دارد. نبايد فراموش شود که يکي از آسان‌ترين کارهايي که مي‌توانيد انجام دهيد، اين است که پوست سرتان را با نوک انگشتانتان ماساژ دهيد. اين کار باعث بهبود جريان خون در پوست سر شما مي‌شود و در نتيجه مواد مغذي بيشتري به پوست سر مي‌رسد.

پنهان کردن شوره‌هاي سر: تلاش براي پنهان‌کردن شوره‌هاي سر با کمک کرم‌هاي آرايشي مرطو‌ب‌کننده، روغن يا پماد فقط يک اقدام موقتي است، در حالي که شوره در واقع نوعي بيماري پوست سر است و بايد درمان شود. استفاده از شامپوهاي حاوي ساليسيليک اسيد، زينک پيريتيون، سلنيوم سولفايد و تار، از روش‌هاي درماني رايج براي از بين بردن پوست سر است.

 


 با مدفایلز به روز باشید …


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *