انواع ماسک برای پوست چرب

 

ماسک آلوى قرمز: براى تهيه ماسک آلوى قرمز کافى است هسته آلوى قرمز را درآوريد و سپس آلوها را له کنيد و چند قطره روغن بادام شيرين به آن اضافه کنيد و خوب مخلوط نماييد و سپس به مدت ۲۰ دقيقه آن را بر روى پوست بماليد و آنگاه با پنبه آغشته به گلاب آن را پاک کنيد.
ماسک ليمو ترش: براى تهيه ماسک ليموترش آب دو عدد ليمو را بگيريد و با يک قاشق عسل گرم، مخلوط کنيد و روى پوست بماليد و پس از ۲۰ دقيقه آن را با پنبه آغشته به گلاب پاک کنيد.
ماسک هويج: ماسک هويج نيز به وسيله آب هويج تهيه مى شود. براى اين منظور مقدارى آب هويج را با ماست مخلوط کنيد و با انگشت روى پوست بماليد و پس از ۲۰ دقيقه آن را با پنبه آغشته به گلاب پاک کنيد.

ماسک کدو حلوايى: مقدارى کدو حلوايى رسيده را له کنيد و به صورت ماسک براى متعادل ساختن چربى پوست صورت استفاده کنيد. ماسک سفيده تخم مرغ: يک عدد سفيده تخم مرغ را خوب بزنيد؛ پس از کف کردن به آن نصف ليوان ليموترش اضافه کنيد وبه هم بزنيد و روى تمام پوست بماليد. پس از ۱۵ دقيقه با آب ولرم بشوييد.

ماسک پرتقال و ليمو: دو قاشق آب پرتقال و يک قاشق آب ليمو ترش را خوب مخلوط نماييد و به صورت بماليد. بعد از ۱۵ دقيقه با آب ولرم بشوييد. ماسک خيار: خيار را بپزيد و له کنيد، به صورت ماسک روى صورت بگذاريد و پس از ۲۰ دقيقه با آب ولرم بشوييد.

ماسک زرده تخم مرغ و آووکادو: ۱ قاشق سوپخورى خاک رس (خاک رس يا خمير پاک کننده که به شکل پودر در تمام مغازه ها و فروشگاه هاى غذايى بهداشتى موجود است) + يک عدد زرده تخم مرغ + يک چهارم قاشق آووکادو له شده + مقدارى روغن فندق (براى اين که يک مخلوط نرم داشته باشيم) را با هم مخلوط کرده و بر روى پوست خود به مدت ۱۵ الى ۲۰ دقيقه گذاشته و بعد با آب ولرم بشوييد.

(زرده تخم مرغ وآووکادو رطوبت از دست رفته پوست را دوباره باز مى گرداند، خمير پاک کننده ترشحات چربى پوست را خشک کرده، روغن فندق اين حالت را در پوست تعديل کرده و آن را تقويت مى کند.)

ماسک سيب: يک عدد سيب رنده شده را با ۵ قاشق سوپخورى عسل مخلوط کنيد و سپس روى پوست صورتتان بماليد و پس از ۱۰ دقيقه با آب سرد بشوييد. ماسک گوجه فرنگى: يک عدد گوجه فرنگى را خوب له کنيد و بگذاريد به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقيقه روى پوستتان بماند. سپس پوستتان را با آب گرم بشوييد.

 

پوست هاى چرب نسبت به موادپاک کننده و مواد آرايشى و دارويى حساس هستند و ممکن است در اثر مصرف مواد پاک کننده يا محلول هاى الکل دار دچار قرمزى، خشکى، خارش يا پوسته ريزى شوند. در اين صورت بايد مصرف هرگونه شيرپاک کن، محلول هاى طبى و داروهاى موضعى را متوقف و به پزشک مراجعه کرد تا پماد ساختنى (ترکيبى) التيام دهنده اى را تجويز کند. روى پوست هاى چرب که اين گونه تحريک شده اند نبايد پماد يا کرم بتامتازون، تريامسينولون، هيدروکورتيزون يا فلوسينولون ماليد و نيز در اين مواقع نبايد صابون اسيدى مصرف کرد.


افرادى که پوست چرب دارند بايد مصرف چربى و قند را به حداقل برسانند و غذاهايى مثل خرما، پسته، فندق، گردو، شکلات و موز را بسيار کم مصرف کنند. اين افراد براى کنترل چربى پوست خود و برخوردارى از يک پوست شاداب و خوب بايد خواب کافى، اعصاب راحت و تغذيه مناسب داشته باشند و هرچه مى توانند سبزى و ميوه مصرف کنند.


 

 


 با مدفایلز به روز باشید …


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *